Terezín
O městě Terezín
Terezín je město v severních Čechách, nacházející se asi 60 kilometrů severně od Prahy. Během druhé světové války se zde nacházel koncentrační tábor pro židovské vězně, který byl nacistickou vládou prezentován jako ghetto pro staré a invalidy.
Pevnost Terezín byla postavena v letech 1780-1790 jako součást opevnění Čech a Slavonie. Její hlavní úlohou byla chránit zeměpisný region severně od Prahy. Během první světové války byla pevnost využívána jako internační tábor pro ruské válečné zajatce.
Po okupaci Československa nacistickým Německem v roce 1938 byla pevnost Terezín přeměněna na koncentrační tábor pro židovské vězně. V táboře byly drženy desetitisíce lidí, kteří byli využíváni pro nucené práce, přičemž mnozí z nich zemřeli na nemoci a podvýživu.
Dnes je Terezín místem památníku a muzea, které připomíná oběti holocaustu. Návštěvníci si mohou prohlédnout původní pevnost, vězeňské bloky a další památníky obětem. Tento památník slouží jako připomínka hrůz druhé světové války a jako místo k uctění památky obětí.