Africká trypanozomiáza (spavá nemoc)
Africká trypanozomiáza (spavá nemoc)
Africká trypanozomiáza, známá také jako spavá nemoc, je parazitární onemocnění způsobené prvokem Trypanosoma brucei. Tento parazit je přenášen bodnutím infikované muchy tse-tse (rodu Glossina), která je běžná v některých částech subsaharské Afriky.
Příznaky a projevy
Onemocnění má dvě stádia:
- První stádium: V tomto stádiu se parazit množí v krvi a lymfatickém systému. Symptomy zahrnují horečku, bolesti hlavy, kloubů a svalů, svědivou vyrážku a zvětšení lymfatických uzlin.
- Druhé stádium: Parazit překonává hematoencefalickou bariéru a napadá centrální nervový systém. To vede k neurologickým a psychiatrickým symptomům, jako jsou poruchy spánku, zmatenost, poruchy chování a motoriky, křeče a nakonec i koma. Odtud pochází název "spavá nemoc".
Diagnostika a léčba
Diagnóza spavé nemoci je potvrzena mikroskopickým nálezem trypanozom v krvi nebo v mízní tekutině. Léčba závisí na stádiu onemocnění a zahrnuje podávání specifických antiparazitárních léků. V pokročilém stádiu je léčba složitější a zahrnuje léky, které mohou pronikat do centrálního nervového systému.
Prevence
Prevence zahrnuje ochranu před bodnutím muchy tse-tse, například použitím insekticidů, nošením ochranného oděvu a vyhýbáním se oblastem s vysokým výskytem much.
Africká trypanozomiáza je závažné onemocnění, které může být smrtelné, pokud není léčeno. Včasná diagnostika a správná léčba jsou klíčové pro záchranu života postižených osob.